Een van de belangrijkste vragen bij het overwegen van een pelletkachel is: hoeveel pellets verbruikt hij werkelijk en hoeveel kost het om mijn huis in de winter te verwarmen?
In deze gids, bijgewerkt voor 2025, zetten we het werkelijke pelletverbruik per uur uiteen, berekenen we de maandelijkse kosten en geven we je tips om de efficiëntie van je kachel te optimaliseren, zodat je maximaal bespaart zonder in te leveren op comfort.
1) Hoeveel verbruikt een pelletkachel per uur?
Het pelletverbruik ligt niet vast; het hangt af van verschillende belangrijke factoren:
a) Vermogen van de kachel
Pelletkachels hebben een vermogensbereik (bijv. 6 kW tot 12 kW).
- Op maximaal vermogen: het verbruik is hoger (bijv. 1,5 – 2,5 kg/u).
- Op minimaal vermogen (modulatie): het verbruik daalt sterk (bijv. 0,5 – 1 kg/u).
b) Isolatie van de woning
Een goed geïsoleerd huis houdt warmte beter vast. Daardoor kan de kachel langer op minimaal vermogen werken en verbruikt hij minder pellets.
c) Buitentemperatuur en gewenste binnentemperatuur
Hoe kouder het buiten is en hoe hoger de temperatuur die je binnen wilt, hoe meer pellets de kachel verbruikt.
d) Kwaliteit van de pellets
ENplus A1-gecertificeerde pellets hebben een hogere verbrandingswaarde en een lager vochtgehalte. Dat betekent meer warmte per kilo en een lager verbruik.
2) Gemiddeld pelletverbruik per uur (indicatieve waarden)
Voor een pelletkachel met een gemiddeld vermogen (8-10 kW) ligt het verbruik doorgaans in deze bereiken:
- Op maximaal vermogen: 1,5 – 2 kg/u
- Op gemiddeld vermogen: 1 – 1,5 kg/u
- Op minimaal vermogen (modulatie): 0,6 – 1 kg/u
Praktijkvoorbeeld:
Een kachel van 9 kW in een woning van 80 m² met gemiddelde isolatie zou het volgende kunnen verbruiken:
- Opstarten (30 min): 1,8 kg/u
- Op temperatuur houden (modulatie): 0,8 kg/u
3) Pelletprijs in Spanje (2025)
De pelletprijs schommelt, maar blijft in 2025 concurrerend.
- Zak van 15 kg (ENplus A1): 0,35 – 0,40 €/kg (5,25 – 6 €/zak)
- Los gestort of in bigbags: per kilo iets goedkoper.
Voor onze berekeningen gaan we uit van een gemiddelde prijs van 0,37 €/kg.
4) Hoeveel betaal je per maand in de winter? (Realistische berekening)
We schatten de maandelijkse kosten voor een doorsneewoning bij gemiddeld gebruik van de kachel.
Scenario 1: Matig gebruik (goed geïsoleerde woning, zacht klimaat)
- Gebruiksuren per dag: 5 uur
- Gemiddeld verbruik per uur: 0,8 kg/u (de kachel werkt vaak in de modulatiestand)
- Dagelijks verbruik: 0,8 kg/u × 5 u = 4 kg/dag
- Maandelijks verbruik (30 dagen): 4 kg/dag × 30 dagen = 120 kg/maand
- Maandelijkse kosten: 120 kg × 0,37 €/kg = 44,40 €/maand
Scenario 2: Gemiddeld gebruik (standaardwoning, gematigd klimaat)
- Gebruiksuren per dag: 7 uur
- Gemiddeld verbruik per uur: 1,2 kg/u
- Dagelijks verbruik: 1,2 kg/u × 7 u = 8,4 kg/dag
- Maandelijks verbruik (30 dagen): 8,4 kg/dag × 30 dagen = 252 kg/maand
- Maandelijkse kosten: 252 kg × 0,37 €/kg = 93,24 €/maand
Scenario 3: Intensief gebruik (slecht geïsoleerde woning, koud klimaat)
- Gebruiksuren per dag: 9 uur
- Gemiddeld verbruik per uur: 1,5 kg/u
- Dagelijks verbruik: 1,5 kg/u × 9 u = 13,5 kg/dag
- Maandelijks verbruik (30 dagen): 13,5 kg/dag × 30 dagen = 405 kg/maand
- Maandelijkse kosten: 405 kg × 0,37 €/kg = 149,85 €/maand
Let op: Deze berekeningen zijn schattingen. Het werkelijke verbruik kan afwijken.
5) Factoren die de kosten van je pelletkachel beïnvloeden
a) Kwaliteit van de pellets (cruciaal!)
- ENplus A1-pellets: hogere verbrandingswaarde, minder as en minder vocht. Daardoor heb je minder kilo’s nodig om dezelfde hoeveelheid warmte op te wekken en wordt je kachel minder vuil.
- Pellets van lage kwaliteit: meer vocht, een lagere verbrandingswaarde, meer as en slakken. Het resultaat: een hoger verbruik, meer schoonmaakwerk en mogelijke schade aan de kachel.
b) Isolatie van de woning
Goede isolatie (ramen, muren, dak) is je beste bondgenoot om het verbruik te verlagen. Voorkom warmteverlies en de kachel werkt efficiënter.
c) Onderhoud van de kachel
Een schone kachel werkt beter.
- Dagelijks/wekelijks schoonmaken: aslade, branderpot, ruit.
- Jaarlijks professioneel onderhoud: rookkanalen reinigen, onderdelen controleren.
d) Programmering en thermostaat
- Thermostaat: stel de gewenste temperatuur in en de kachel past zijn vermogen automatisch aan.
- Tijdprogrammering: laat de kachel alleen branden wanneer je hem nodig hebt.
e) Passend vermogen
Een kachel met te veel vermogen voor je ruimte zal vaker in- en uitschakelen, wat minder efficiënt is. Een kachel met te weinig vermogen zal niet voldoende verwarmen.
6) Tips van Ecoforest om het verbruik van je pelletkachel te verlagen
- Gebruik altijd ENplus A1-pellets: dat is de verstandigste investering.
- Isoleer je woning: controleer ramen, deuren en mogelijke koudebruggen.
- Maak je kachel regelmatig schoon: goed onderhoud zorgt voor een efficiënte werking.
- Programmeer de kachel: gebruik de thermostaat en tijdschema’s om het gebruik te optimaliseren.
- Kies het juiste vermogen: kies een kachel met een vermogen dat past bij je ruimte.
- Ventileer efficiënt: open de ramen dagelijks 5-10 minuten om de lucht te verversen, maar niet langer.
7) Is een pelletkachel voordeliger dan andere verwarmingssystemen?
Ja, in de meeste gevallen wel. Pellets zijn een goedkopere brandstof met een stabielere prijs dan elektriciteit, stookolie en vaak ook aardgas.
- Vergeleken met elektriciteit: de besparing kan 50% of meer bedragen.
- Vergeleken met stookolie: een aanzienlijke besparing en minder afhankelijkheid van fossiele brandstoffen.
- Vergeleken met aardgas: concurrerend, vooral in gebieden zonder aansluiting op het gasnet of met hoge tarieven.
De aanschafkosten van een pelletkachel verdien je dankzij de lage brandstofkosten en hoge efficiëntie snel terug.
Conclusie
Het werkelijke verbruik van een pelletkachel per uur en de maandelijkse kosten hangen van meerdere factoren af. Maar met de juiste kachel, kwaliteitspellets en efficiënt gebruik kun je genieten van comfortabele en betaalbare verwarming.
Bij Ecoforest zijn onze kachels ontworpen om maximaal rendement te leveren met een minimaal verbruik. Heb je hulp nodig bij het kiezen van het juiste vermogen of vragen over de efficiëntie van je kachel? Neem dan contact op met onze experts.







